Sıcaklığı belirlenen ölçüde sabit tutan ve ayarlayan kontrol sistemine termostat adı verilir. Sıcaklıklardaki değişim termostatın duyarlı parçasını etkiler ve elektrik sinyali göndererek ısıtma ya da soğutma ayarını yapar. Dijital termostat fiyatları kullanım amacına ve büyüklüklerine göre değişir. Su ısıtıcılarında, araba radyatörlerinde kullanılır.

Dijital Termostatlar Nerelerde Kullanılır?

Saç kurutma makinesinde kullanılan termostatlar cihazın çok aşırı ısınmasını engeller. Fırınlarda kullanılan ise sıcaklığın sabit tutulmasını sağlar. Kullanıldığı yerlere göre ev tipi, oda tipi, ticari tip ve klima termostat olarak gruplara ayrılır. İç yapıları bi- metal, cıvalı, elektronik ya da gaz veya sıvı körüklüdür.

dijital-termostat

Termostatlar dış ortamın sıcaklık seviyesini dikkate alır ve ısıtma, soğutma işlemini gerçekleştirir. Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde hem ısıtmayı hem de soğutmayı gerçekleştiren termostatlar da bulunuyor. Isıtma sisteminde kullanılan termostatlar ısıyı istenilen seviyede tutuyor ve çok fazla ısınmayı önlüyor. Örnek olarak tank içinde yer alan su verilebilir. Tank içinde bulunan su çok fazla ısınırsa termostat aracılığı ile enerji kesilir ve fazla ısınması önlenir.

Termostat ile bir bakıma suyun ısısına bağlı olarak ortaya çıkabilecek arızaların da önüne geçilir. Soğutma sistemlerinde ise istenilen soğukluğa erişildiğinde kompresör devre dışı kalır ve istenilen soğukluk kalır. Sıcaklık yükselmeye başlarsa hemen devreye girer ve arıza durumlarını engeller. Termostatlar bu yönleriyle enerji tasarrufu da sağlamış olur. EN standartlarında ve CE markalıdır. LED gösterge özelliği sayesinde güvenilir kullanıma sahiptir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir