Termostat dış ortam sıcaklığını da göz önünde bulundurarak cihazları istenilen sıcaklığa ya da soğukluğa ayarlamaya çalışan bir düzenektir. Genellikle kullanılan alana göre ya soğutma ya da ısıtma görevi gören termostat aynı zamanda cihazına göre her ikisini de yapabilmektedir.

Isıtıcı

Cihazın belli bir ısıda çalışılması isteniyorsa termostat devreye girecek ve dengede tutmaya çalışıyor olacak. Eğer herhangi bir arıza meydana gelirse yani ısı yükselmeye ya da alçalmaya başlarsa o halde hemen enerji kesilir ve daha fazla ısınmanın meydana gelmesi engellenir

Soğutucu

Termostat soğutucu olarak görev yaptığında ise istenilen soğuk havaya ulaşıldığında kompresörü devreden çıkartarak daha fazla alçalmamasını sağlar. Bu sayede istenilen soğukluk elde edilir ve daha fazla elektrik harcaması da yapılmamış olur.

Kontak uçlara sahip olan termostatlar, ortamın istenilen ısısını sabitlemek için kullanılır. Farklı kullanım alanlarına göre basit bir yapıda yani derece gibi işlem erebilirken çalışma alanının büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Termostatın çeşitleri gazlı, civa ve mimetal olarak değişiklik göstermektedir. Bugün kullandığınız birçok elektrikli üründe termostat olmazsa olmazlardandır. En basit hali ile aktarmak gerekirse buzdolabının istenilen soğuk havaya gelmesinde ki en büyük rol termostatındır. Soğukluk derecesine ayarlarsınız ve termostat bunu algılayarak o seviyeye geldiğinde elektriği keser ve istenilen havanın devamlılığını sağlar.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir