Termostat modellerinin ana özelliği sıcaklığı istenilen seviyede tutması ve kontrol etmesidir. Sıcaklık değişimi olduğu zaman termostatta bulunan duyarlı parça etkilenir ve seviye kontrolü yapar. Isıtmanın yanı sıra soğutma işlemini de gerçekleştirir. Kombi, otomobil radyatörü, fırın gibi cihazlarda kullanılır. Bağlantı işleminde kurulacak alan iyi seçilmelidir. Doğru sıcaklık kontrolünün sağlanması için termostatın yükseklik ayarı iyi şekilde yapılmalıdır. Hava akımının değişkenlik göstermediği yere konulması gerekir.

Rezistans Termostat Bağlantısı Nasıldır?

Doğru şekilde monte edilen rezistans termostatta belirli kriterlere uyulması da gerekir. kablo bağlanması aşaması verilen şema sistemine göre yapılmalıdır. Bağlantı sırasında iç mekan sıcaklık kontrolü edilmeli. Sabitleyici kontrol sistemi ise sıcaklık değerine göre ayarlanmalı. Paslanmaz çelikten üretilen rezistans termostatların ömürleri de uzundur.

termostat-nasil-baglanir

Termostat Rezistans Bağlantısı Özelliği Nedir?

Rezistans termostat dış ortam sıcaklığını ve soğukluğunu kontrol altında tutar. Kullanılan alanın durumuna göre ısıtma ya da soğutma işlemi yapar. Isıtıcı bölümünde ısı belirli seviyede tutulacaksa termostat devreye girer. Arıza durumunda ise enerji kesilir. Soğutucu olarak görev yapıyor ise istenilen soğuk hava akımına ulaşıldığı zaman kompresör hemen devreden çıkar. Kompresör devreden çıkacağı için ortam soğumaz. Kullanılan alanın büyüklüğüne göre şekilleri farklıdır. İstenilen havanın uzun süre devamını sağlar. Enerji tasarrufludur ve kalite standardına uygun olarak üretilir. Yüksek teknoloji barındıran cihazlar ile iş verimi de artar.

Sohbete katılın

1 yorum

  1. Merhabalar tost makinemin rezistanslarindan biri normal isinirken digeri az isiniyor olcum yaptigimda biri 170 volt iken diger az isinan rezistans 40 v olt civarlarida sebebi neden olabilir cevabiniz icin simdiden tesekkurler

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir