Termostat sıcaklığı ve soğukluğu ayarlamaya yarayan elektronik cihazlardan biridir. Günümüzde birçok farklı çeşitleri ile kullanım alanına göre tercih edilmektedir. Doğru kullanım alanlarına göre tercih edilen termostatlar başarılı çalışma sonucunu ortaya koyacaktır.

İspirtolu Ve Civalı

İspirtolu ve civalı olan termostatların kullanım alanı oldukça kısıtlı ve sınırlıdır. Bu bölümler çok ince sonuçlar vermez ve genel olarak kullanılır. Bunlara örneğin evlerde kullanılan havayı ölçme termometrelerini örnek olarak gösterebiliriz.

Azotlu Termometre

Termometrenin bu çeşidi ise 600 dereceye kadar sıcaklık ayarı ölçmekte kullanılıyor. Üstelik bu cihaz ile sıcaklığı ölçmek için illa sıcak olan cisme değmesi gerekmiyor. Bu sistem ölçülmesi istenen sıcaklığın ışıması sayesinde de sonucu ortaya koymaya yetecektir.

Termostat

Termostat ise daha çok kapalı bir alanda istenilen sıcaklığı sabit tutacak bir teknolojidir. Ayarlanmasının yapılması için bir kutu yer alır ve bu kutunun üstünde belirli sıcaklıklar bulunur. İstenilen sıcaklık ya da soğukluk ayarı termostat sayesinde ayarlanır ve sabit tutulur. Örneğin buzdolaplarınızın üzerinde olan ısı ayarlarını buna örnek olarak gösterebiliriz. Bir diğer örnek olarak ise klimaları verebiliriz. Duvarlara sabitlenen çevirmeli aparatlar sayesinde sizler sıcaklık ya da soğukluk ayarını kolayca yapabilirsiniz. Dolayısı ile termostat bugün günümüzde çok fazla kullanılan cihazlardan biridir. Termostatın buluşu ise Alman fizikçi olan Fahrenheit tarafından olmuştur.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir