Termostatın tarihine baktığımızda ilk olarak karşımıza 1726 yılının çıktığını görüyoruz. Termostat istenilen alanda ister soğuk ister sıcak ortamın aynı seviyede tutulmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısı ile bugün kullanılan birçok elektronik ev aletlerinde ve sanayi makinelerinde termostat kullanımı yapılmaktadır. En basit örneklerini vermek gerekirse saç kurutma makinesi, bulaşık makinesi ya da yine çok sık kullandığımız kaloriferleri örnek olarak gösterebiliriz.

Termostat zaman içinde elbette teknoloji ile uyum sağladı ve çok daha yeni sistemler ile hayatımıza girdi. Bugün yine çok tercih edilen dijital termostat kullanımı ile cihazlar sorunsuz ve uğraşsız olarak hizmet vermektedir.

Isıtıcı Ve Soğutucu

Termostatlar kullanma amacına göre sıcaklık seviyesini ya da soğukluk seviyesini kontrol edecektir. Nu hem istenilen sonucu verecek hem de gereksiz elektrik kullanımının da önüne geçiyor olacaktır. termostatın çalışma prensibi aslında oldukça açıktır. Cihaz istenilen bir sıcaklık ya da soğukluk seviyesinin altına ya da üstüne çıkmaya başladı ise hemen o anda termostat devreye girer ve istenilen değerleri ayarlayarak aynı ayara gelmesine yardımcı olur.

Bugün kullanılan termostatlar 3 ayrı gruba ayrılır. Hem ev tipi kullanımları hem de hat gerilimli kullanım alanları olarak ön plana çıkar. Bunun yanı sıra ise yapısı elektronik olarak ya da gaz ve sıvı ile metal civalı olarak da değişiklik gösterecektir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir